SAPist

SAP MM, ABAP

Yardım–>Ayarlara tıklanır.

2018-03-28 11_12_45-SAP Easy Access

“F4 yrd.” tabı tıklanır.

F4 yardımı ayarı

  1. Burada bir çeviri hatası var maalesef. Bu tık “Kullanıcı değer listesini otomatik olarak görüntüleme” olmalıydı. Bu tıkı atarsanız F4 Arama Yardımında Favoriler başlığında bahsettiğim arama yardımındaki favori listesi F4’e bastığınızda direkt olarak açılmaz. Önce genel liste açılır eğer isterseniz favori listenize ilgili butona tıklayarak geçiş yapabilirsiniz.
  2. Bu alan tıklanırsa arama kriterinize göre yalnız bir sonuç çıkıyorsa bu sonuç direkt olarak o alana kopyalanır. Hız açısından güzel bir özellik. Örneğin malzeme seçeceksiniz ve malzemenin tanımını biliyorsunuz. Arama yardımına tanımı yazıp enter’a bastığınızda o tanıma ait malzeme numarası hemen malzeme alanına kopyalanır. Bu tıkı atmazsanız tanımını yazdığınız malzemeyi arama yardımı pop-up’ında gösterir ve  malzeme alanına kopyalanması için bu malzeme numarasına çift tıklamanız gerekir .
  3. Standartta arama yardımlarında azami bulunan sayısı 500’dür ama bu sayıyı arama yaparken arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Burada gelen 500 sayısı 3 numaralı alandan geliyor. Eğer siz bu sayıyı buradan değiştirirseniz artık her arama yardımına girdiğiniz sayı otomatik gelir.

azami bulunan sayısı

Azami bulunan sayısını değiştirmeden arama yaptığınzda ekrana en çok 500 tane sonuç gelir. Aşagıdaki “Şundan daha çok: 500Olası girişler” uyarısı şu demek: kriterinize göre 500’den daha çok sonuç var ve burada 500 tanesini görüntülüyoruz. Eğer 500’ü silip enter’a basarsanız tüm veriyi görebilirsiniz.

500 olası giriş

Böyle bir sınırlama yapmak sistemi gereksiz yere yormamak için gerekli. Örneğin arama yardımında 10.000 veri varsa ve arama yardımını açtığınızda bu verileri size göstermek için sistem yorulacaktır. Bu yüzden standart ayar olan 500’ü değiştirirseniz de çok büyük bir sayı yazmamak sistem performansı için iyi olacaktır.

4. Arama yardımı pop-up’ının genişliği ayarlar ama sanırım bir işe yaramıyor. Ne yazarsam yazayım aynı boyutta açılıyor.

5. Arama yardımının nasıl görüneceğini belirliyor.

“Kntr.” seçilince bu şekilde görünüyor.

görünüm f4 kntr

“Diyalog” seçilince bu şekilde görünüyor.

2018-03-30 13_16_00-

“Sistem ön ayarı” seçilince de “Kntr.” seçilmiş gibi görünüyor.

6.  “Sistem ön ayarlarını devral” butonuna tıklanınca değiştirmeden önceki standart haline geri döner.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: