SAPist

SAP MM, ABAP

Satınalma Talep ve Sipariş ekranlarında aşağıda işaretlenmiş “Kullanıcı ayarları” butonu ile işinizi kolaylaştıracak ayarlar yapabilirsiniz.

Kullanıcı ayarları–>Temel ayarlar tıklanır.

kullanıcı ayarları

A) Satınalma talebi ekranından girilirse aşağıdaki gibi görünür:

temel ayarlar

 

1. Belgeye genel bakış bölmesinde kendi belgelerinizi görüntülerken ne kadar eski tarihliye kadar gösterileceği buradan ayarlanır. Seçenekler aşağıdaki gibidir.

ne kadar eski

Bu süre sizin kendi oluşturduğunuz belgeler için geçerlidir. Bu belgelerin “Belgeye genel bakışta” nerede olduğu aşağıda gösterilmiştir.

 

kendi belgelerim

2. “Otomatik belge genel bakış oluştur” tıkı atılırsa belgeye genel bakış bölümünden kendi belgelerinizden hangisini seçerseniz her seferinde o seçilmiş olarak gelir. İstediğiniz zaman bu seçiminizi değiştirebilirsiniz.

kendi belgelerim tık

Satınalma talepleri(kullanıcı) seçildiği için her ekrana girişimde en eski 180 gün önce açmış olduğum talepler burada listelenir.

kendi satlarım

3. “Yeni kipte ortam bilgisi” tıkı atılırsa malzeme numarasının üzerine tıklanınca “yeni” bir ekranda malzeme anaverisi açılır. Tıklanmadığı takdirde içinde bulunduğunuz talep ekranında çıkıp malzeme ana verisi ekranına geçiş yapar ama geri butonuna tıklanınca tekrar talep ekranına geri döner.

malzeme

4. “Uyarı iletileri” tıkı atılırsa belge girişi yapılırken herhangi bir uyarı oluşursa anında ekranın sol alt köşesinde görüntülenir.

sol alt uyarı

Tık atılmadığı takdirde uyarılar işaretli “İletileri görüntüle” butona tıklanarak görüntülenir.

uyarılar butonu

5. ve 6. için de 4. açıklama geçerlidir.

7. Sol alt köşede en fazla kaç tane mesajın çıkacağını gösterir. Buraya gireceğiniz sayıdan fazla mesaj olursa “İletileri görüntüle” butonundan hepsini görüntüleyebilirsiniz.

8. “Anahtarları görüntüle” tıkı atılırsa mal grubu, üretim yeri, depo yerinin kodları ekranda görünür.

anahtar

Tık atılmazsa bu alanlarda ilgili tanımlar görüntülenir.

tanımlar

9. “Akıllı arama yardımı” tıklanırsa malzeme ve satıcı girilirken alanlara tanım yazıp enter’a basılınca, tanımlarının içinde yazılan tanım olan malzemeler ve satıcılar listelenir.

Örneğin; Malzeme alanına kalem yazıp enter’a bastığımda sistemde içinde kalem kelimesi olan malzemeler pop-up’ta  listelenir ve biri seçilir. İşlerinizi oldukça hızlandırabilir bu özellik.

malzeme hızlı arama

 

10.  “Izgara kontrolü olarak kaleme genel bakış” tıkı atılmadığında ekran bu şekilde görüntülenir.

table control

Tık atıldığı zaman da bu şekilde görüntülenir. Tıpkı raporlarda olduğu gibi düzenleme butonları görünür. 1 numaralı buton ile sütunları gizleyip sırasını değiştirebilirsiniz. Miktarsal alanlar için alt toplam alabilirsiniz.

grid kontrol

B) Satınalma Siparişi ekranından girilirse 11 numaralı alan da görünür.

sa başlık

11. “Standart ayarlar” veya “Manuel giriş” seçilirse Satınalma organizasyon verileri alanları için standart arama yardımı kullanılabilir ama “Liste alanı” seçilirse açılır listeden seçiminizi yapabilirsiniz. İşaretli butonlara tıklanınca seçim ekranı liste halinde görüntülenir.

açılır liste

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: