SAPist

SAP MM, ABAP

Satınalma talebi ekranında devamlı olarak aynı değerleri girdiğiniz alanlar için varsayılan değerler ayarı yaparak işlerinizi oldukça hızlandırabilirsiniz.

Kullanıcı ayarları–>Varsayılan değerler tıklanır.

kullanıcı ayarları

 

varsayılan

Veya Kaleme genel bakıştaki “Varsayılan değerler” butonu ile de aynı ekrana ulaşabilirsiniz.

kaleme genel bakış varsayılan değerler

Açılan ekranda varsayılan değer atamak için 3 tane alan görünmekte ancak varsayılan değer atanabilecek tüm alanları görmek için “Diğer alanlar” butonuna tıklanır.

kaleme ilişkin varsayılan değerler

Gelen ekran aşağıdaki gibidir:

  1. Varsayılan değer atanmak istenen alanların listesi
  2. Seçilebilecek alanlar
  3. “Görüntü alanarı” bölümünden satır seçip ok butonu ile “Gizli alanlar ” bölümüne gönderilebilir veya tam tersi yapılabilir.
  4. Seçmek isteğiniz alanları belirledikten sonra “Devral” butonu ile alanlar devralınır.

düzeni değiştri

Daha sonra devralınan alanların değer seçimi yapılır. “Belge türü” her Satınalma talebi ekranına girdiğinizde ne olmasını istiyorsanız o seçilir. Bu örnek için “NB” seçtim. Aynı şekilde “Hesap tayin tipi” , “Üretim yeri” ve “Depo yeri” seçilip  kaydet butonuna tıklanır.

Burada Üretim yeri ve Depo yeri’ne “Sürekli öneri” tıkı atıldığı için başka bir Satınalma talebi belgesinden kopyalama yaparak talep oluşturacağınız zaman kopyalanan belgedeki Üretim yeri ve Depo yeri’nde sizin varsayılan değeriniz görünür. Eğer “Sürekli öneri tıkı atılmazsa kopyaladığınız belgedeki değerler ile varsayılan değerleriniz sadece o belge için değişir.

sürekli öneri

Kaydet’e tıkladıktan sonra Satınalma talebi ekranınız hemen ve daha sonraki girişlerinizde de aşağıdaki gibi “Varsayılan değerler” dolu bir şekilde gelir.

Tüm satırların dolu olması sizi endişelendirmesin. Örneğin 2 kalem gireceksiniz diğer satırlardaki varsayılan değerleri silmeye gerek kalmadan Satınalma talebinizi kaydedebilirsiniz.

varsayılan sonuç

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: