SAPist

SAP MM, ABAP

SAP MM Organizasyon yapısı

 

ÜST  BİRİM

Üst Birim bir kurumsal grubu temsil edebilir. Üst Birim, SAP sistemindeki en yüksek hiyerarşik düzeydir. Bir üst birim bir grup için eşanlamlı kabul edilir. SAP’de üst birim oluşturulması teknik bir gerekliliktir. SAP’deki kuruluşun veya organizasyon yapısının en yüksek düğümü veya hiyerarşisidir. Bir üst  birim içinde çeşitli şirket kodları oluşturulabilir. Sistemdeki anaveriler ve tablolar üst birime bağlı olarak tutulur.

ŞİRKET KODU

Şirket kodu SAP, Finans (FI) modülünde oluşturulan ve Malzeme Yönetimi modülü ile bağlantılı olan organizasyon birimidir. Tamamen SAP MM organizasyon yapısına ait değildir. Şirket kodu bağımsız bir şirketi temsil eder. Bir tüzel kişilik olan ve yasal gereklilik olan şirket ayrı bir bilanço oluşturmaktır. Kar ve zarar tablosu, şirket kodu düzeyinde oluşturulur ve sürdürülür.

Modelin bir şirket grubu veya şirketler grubunun işlerini farklı sektör ekonomilerinde gerçekleştirdiği bir senaryoda, yasa gereği her şirket ayrı bir hesap defteri tutmakla yükümlü olan tüzel kişiliktir. Tüm hesaplar, şirket kodu düzeyinde tutulur.

Şirket kodu, Üst birime olmak zorundadır.

ÜRETİM YERİ

SAP sistemindeki Üretim yeri, farklı lojistik modülleri için farklı bir tanımı olan geniş bir terimdir.

Malzeme Yönetimi (MM) modülünde bir Üretim yeri, malzeme stoğunun muhafaza edildiği, depolandığı ve envanter tutulduğu bir tesis olarak anılır.
Üretim Planlama (PP) modülünde, bir Üretim yerinin mal üretiminin yapıldığı bir üretim tesisi olarak adlandırılmaktadır.

Üretim yeri, Şirket koduna bağlı olmak zorundadır.

DEPO YERİ

Depo Yeri, stoğun tutulduğu ve stoğunun yönetildiği bir Üretim yerine tahsis edilen lojistikte bir organizasyon birimidir. Depo Yeri, Hammadde Depolama Yeri, Mamul Depolama Yeri, Yedekli Depo Yeri, Satış Depolama Yeri, Sıcaklık Kontrollü Depolama Yeri vb. gibi özelliklerine göre karakterize edilebilir ve farklılık gösterebilir.

Depo yeri, Üretim yerine bağlı olmak zorundadır.

SATINALMA ORGANİZASYONU

Bir satınalma organizasyonu, bir şirket içindeki tüm satın alma faaliyetlerinden sorumludur ve satınalma faaliyetlerini ve teklif, sözleşmeler, satın alma siparişleri, vb. gibi belgelendirme faaliyetlerini ve dokümantasyonu yürütmekten sorumludur. Basit bir ifadeyle, Satınalma Organizasyonu, SAP Malzeme Yönetimi’nde sorumlu bir organizasyon birimidir, şirket adına satın alma faaliyetlerini yürütür.

Satınalma organizasyonu sadece bir Şirket koduna bağlanabilir ve bağlanmak zorunda da değildir çünkü Üretim yeri zaten Şirket koduna bağlıdır, ama birden fazla üretim yerine bağlanabilir ve en az bir Üretim yerine bağlanmak zorundadır. .

A)MERKEZİ OLMAYAN SATINALMA
Bir şirketin birkaç Üretim yeri olduğunu ve tüm üretim yerlerinin kendileri için günlük satın alımlarını yürüten kendi tedarik departmanları olduğunu varsayalım. Böylece her üretim yeri için ayrı ayrı kullanılacak Satınalma Organizasyonları oluşturulur.

B)MERKEZİ SATINALMA
Tek bir Satınalma Organizasyonuna bir veya daha fazla Üretim yeri atamak da mümkündür. Örneğin, bir şirketin merkezi olan ve tüm şirket için tedarik faaliyetleri yürüten tek bir tedarik departmanı vardır. Ayrıca, bir Satınalma Organizasyonu da şirket kodu seviyesine atanabilir.

Benzer şekilde, bir Üretim yerinin kendisine atanmış birçok Satın Alma Organizasyonu da olabilir, bu da şirketten şirkete, sektörden sanayiye ve senaryodan senaryoya değişir.

SATINALMA GRUBU

SAP MM organizasyon yapısının son birimi Satınalma Grubu’dur. Satınalma Grubu, satın alma faaliyetlerini yürütmekten sorumlu olan, bir bireyi veya bir grup kişiyi temsil eder. Bu genellikle, raporlama amaçları için Satınalma Talepleri (SAT), Teklif Talepleri, Satınalma Siparişleri (SAS), Sözleşmeler, Onay prosedürü için kullanılır.

Satınalma Grubunu, belirli bir malzeme ve / veya hizmet türünü temin etmek için bir satın alma kuruluşundan sorumlu bir grup alıcı olarak tanımlayabilirsiniz.

Satınalma grubu hiçbir organizasyon birimine bağlanmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: