SAPist

SAP MM, ABAP

SAP’de malzeme ana verisi oluşturmak için MM01 işlem kodu kullanılır. MM01 işlem koduna girilince aşağıdaki ekran gelir. ‘Malzeme’ alanı malzeme numarası alanıdır. Eğer sistem otomatik numara veriyorsa numara girmeye gerek yok, sıradaki boş numara bu malzemeye otomatik olarak atanır. Ama numaralandırma otomatik değilse boş bırakıldığında hata mesajı çıkar ve sizden numara girmeniz istenir. Numara formatına göre numara girilir, ‘Sektör’ ve ‘Malzeme türü’ seçilip enter’a basılır.

MM01-Temel veriler 1

Görünüm seçimi pop-up’ından ‘Temel veriler 1’ seçilip enter’a basılır.

MM01-Temel veriler 12

Örneğimizde numaralandırma otomatik olduğu için ilk ekranda numara girilmedi ve sistem sıradaki numarayı otomatik olarak atadı (2029).

MM01-Temel veriler 13

 

  1. Malzeme kısa metni bu alana yazılır. 40 karaktere kadar kısa metin girilebilir.
  2. Malzemenin temel ölçü birimi girilir. Doldurulması zorunlu bir alandır. F4 Arama yardımından uygun bir ölçü birimi seçilir.
  3. ‘Mal grubu’ benzer özelliklere sahip malzeme veya servislerin gruplandırılmasını sağlayan bir gruplama anahtarıdır. Raporlarda mal grubu bazında analizler yapılabilmesini sağlar.
  4. ‘Brüt ağırlık, Net Ağırlık, Ağırlık birimi, Hacimler, Hacim birimi alanları malzemenin nakliyesi için gerekli olan bilgileri içerir. Bu bilgiler sayesinde nakliye ücreti ve koşulları hesaplanır.
  5. ‘Büyüklük/boyut’ alanı serbest bir alandır. 32 karaktere kadar girişe izin vardır. Bu alanı ister boyut için isterseniz herhangi bir veri için kullanabilirsiniz.
  6. ‘Eski malzeme no’ alanı malzemenin eski numarasını sistemde tutmak için kullanılır. 18 karaktere kadar izin vardır. SAP’den önce kullanılan ERP sistemindeki  numara kullanıcılara daha tanıdık geldiğinden buraya eski malzeme no girilir ve malzeme aranırken bu numaraya göre aranabilir.

Temel olarak bu alanların doldurulması yeterlidir. Ekran görüntüsünde yer alan diğer alanların kullanım yeri geldiğinde kullanım amaçları açıklanacaktır.

Son olarak kaydet butonuna(CTRL+S) tıklanarak malzeme kaydedilir. Ekranın sol alt köşesinde aşağıdaki bilgi mesajı çıkar.

MM01-Temel veriler 14

#43 – Malzeme Ana Verisi – Temel Veriler 1” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: