SAPist

SAP MM, ABAP

Malzeme Ana verisi çeşitli sebeplerle silinmek istenebilir. Ancak SAP’de silme işlemi tam olarak sistemden silmek anlamına gelmez. Bu yüzden silme işlemi ‘Silmek üzere işaretle ‘ olarak adlandırılır.

Silme işareti koymak için MM06 işlem kodu kullanılır. Bu işlem koduna girilince Malzeme kodu girilir. Bunun yanında hangi görünümlerine silme işareti koyulacaksa o veriler girilir. Örneğin; Üretim yeri verileri silinecekse üretim yeri, depo yeri silinecekse depo yeri girilir.

Bu örnekte üretim yeri verilerine silme işareti koyulacaktır. Malzeme kodu ve Üretim yeri girildikten sonra enter’a basılır.

MM06-1

İşaretli tıklar atılıp enter’a basılır.

MM06-2

Ekranın sol altında aşağıdaki uyarı çıkar ve enter’a basılarak uyarı geçilir.

MM06-3

Kaydet butonu tıklanarak ‘Silme işareti’ koyulmuş olur.

MM06-4

Malzeme Ana verisi MM03 işlem kodu ile görüntülenmek istendiğinde aşağıdaki uyarı çıkar ama yine de malzeme görüntülenebilir.

MM06-5

Bilgilendirme butonuna tıklanınca merkezi silme işareti koyulduğu ve kimin, ne zaman yaptığı görülür.

MM06-6

Silme işareti olan bir malzeme için Satınalma Talebi veya Satınalma Siparişi açılmaya çalışılırsa aşağıdaki hata alınır ve işlem yapılamaz.

MM06-7

Silme işaretinin koyulmasına sebep olan olay ortadan kalktıktan sonra silme işareti kaldırılabilir. Bunun için yine MM06 işlem kodu kullanılır. Malzeme kodu ve üretim yeri girilip enter’a basılır ve aşağıdaki ekrandan işaretli tıklar kaldırılıp kaydedilir. Böyle malzeme tekrardan kullanılabilir.

MM06-8

 

#48 – Malzeme Ana Verisi – Silme İşareti” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: