SAPist

SAP MM, ABAP

MM50 işlem kodu toplu olarak malzeme genişletmek için kullanılır. MM50 ile malzeme genişletmek için en azından malzemenin ‘Temel veriler 1’ görünümü manuel açılmış olmalı yani elinizde bir malzeme kodu olmalı. Malzeme kodu olmadan malzeme genişletmesi yapılamaz.

MM50 seçim ekranı:

MM50

 

  1. Bakım durumu arama yardımından(F4) seçilir. Bu örnekte malzeme kodlarının satınalma görünümü genişletileceğinden ‘E’ seçildi.  Aynı anda farklı görünümlerin de genişletmesi yapılabilir. Örneğin; hem Muhasebe hem de satınalma görünümü genişletilebilir.

MM50-1

Hangi üretim yerine genişletme yapılacaksa o üretim yeri ve malzeme kodları girilir. Malzeme kodu girilmezse satınalma görünümü olmayan tüm kodlar listelenir ve ekrandan genişletilecek malzeme kodları seçilebilir.

Seçim kriterleri girildikten sonra F8 ile çalıştırılır. Malzemeler aşağıdaki gibi listelenir.

MM50-2

  1. ‘Tümü’ butonu ile veya tek tek malzeme kodları seçilir’
  2. ‘Referans/organizasyon’ butonuna tıklanır. Referans alınacak malzeme ve üretim yeri girilir. Eğer depo yeri ile ilgili bir görünüm veya satış ile ilgili bir görünüm genişletilecekse diğer referans alanları da doldurulur.

MM50-3

‘Organizasyon düzeylerini öner’ seçilirse genişletme başlarken aşağıdaki ekran açılır buradan genişletilecek organizasyon ve referans organizasyon girilir. Ancak zaten yukardaki ekranda referanslar, MM50 seçim ekranında da genişletilecek üretim yeri girildiği için burayı tıklamaya gerek yok.

MM50-4

3. ‘Malzeme bakımı’ botununa tıklanınca genişletme işlemi başlar. malzemelerin satınalma görünümlerini genişleteceğimiz için direkt olarak satınalma ile ilgili görünümler sırasıyla açılır. Önce ‘Satınalma’ görünümü açılır ve referans malzeme kodundaki verilerin aynısı buraya kopyalanır enter ile ‘Dış ticaret:ithalat’ görünümüne geçilir burada da değiştireceğiniz bir şey yoksa enter ile ‘SA sipariş metni’ görünümüne geçilir ve kaydet butonu ile genişletme işlemi kaydedilir. Sıradaki malzemeler için de tekrar ‘Satınalma’ görünümü açılır ve aynı işlemler yapılır.

MM50-5

Genişletme işlemi satınalma ve satış için yapılmıyorsa enter tuşunun üzerine ağırlık koyularak bir sürü malzemenin genişletmesi yapılabilir. Çünkü referansınız varsa yapacağınız tek şey enter ile ekranları geçmek olacaktır. Satınalma ve satışta sipariş metni görünümlerine gelindiğinde enter tuşuna basınca alt satıra geçme komutu vermiş oluyorsunuz bu yüzden bu görünümlere gelindiğinde kaydet butonuna mecburen tıklanmalı 😦

Tüm malzemelerin genişletmesi bitince aşağıdaki gibi işlemin bittiğine dair mesaj çıkar.

MM50-6

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: