SAPist

SAP MM, ABAP

SAP’nin toplu olarak veri değiştirme imkanı sunduğu programları vardır. Örnek vermek gerekirse: Toplu satınalma talebi değştirme, toplu malzeme ana verisi değiştirme, toplu satınalma siparişi değiştirme gibi.

MEMASSRQ işlem kodu ile toplu olarak satınalma talebi değiştirilebilir. Düşününki toplu olarak 100 tane satınalma talebine silme işareti koyacaksınız ama MEMASSRQ işlem koduna girildiğinde silme işareti(EBAN-LOEKZ) alanını alanların listelendiği ‘Aln.’ tabında göremezsiniz. Bunun gibi daha bir sürü alan bu listede yoktur ancak eklenebilir!

MEMASSRQ

Alan eklemek için MASSOBJ işlem koduna girilir ve sağ bölümden ‘BUS2105’ nesne tipi seçilip sol bölümden ‘Alan listesi’ seçilir. Çıkan uyarılar enter ile geçilir.

MEMASSRQ-1

Gelen ekranın sağ bölümünde MEMASSRQ işlem kodundaki alanlar listelenir. Amacımız buraya EBAN-LOEKZ alanını da eklemek. Bunun için ‘Yeni girişler’ butonuna tıklanır.

MEMASSRQ-2

Sağ bölüme aşağıdaki gibi nesne tipi, tablo adı ve alan adı girilip kaydedilir. Bu işlem uyarlama olduğu için geliştirme sisteminde yapılıp request ile test ve canlı sistemlerine sırasıyla taşınır. MEMASSRQ-3

MEMASSRQ işlem koduna tekrar girildiğinde ‘Silme göstergesinin’ listeye geldiği görülür.

MEMASSRQ-4

Satınalma talebi toplu değişikliğinin işlem kodu(MEMASSRQ) ve silme göstergesi(EBAN-LOEKZ) alanı örnek olarak seçilmiştir. Alan ekleme işlemi MASSOBJ işlem kodunda sağ bölümde listelenen tüm toplu değişiklik nesne tipleri için yapılabilir.

NOT: Yapılan işlem uyarlama gibi gözükse de sistem yapılan değişikliği workbench requesti içine alır . Customizing requestlerinin içinde bulamayınca panik yapmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: