SAPist

SAP MM, ABAP

MM17 işlem kodunun ne işe yaradığını bir önceki yazıda anlatmıştım. SAP EHP 6 versiyonuyla MM17 işlem koduna excelden veri yükleme özelliği getirerek LSMW işlem kodunu kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırdı.

Aşağıdaki örnekte ‘Eski malzeme no’ değişikliği yapacağım. Önceki yazıda anlatıldığı gibi önce Tablo ve alanlar seçilir. Sonra excelden veriler alınacaksa 1 nolu butona herhangi bir yerden kopyalama yaptıysanız 2 nolu butona tıklanır. Bu örnekte excelden veri alacağım için 1 nolu butona tıklanır. Excel dosyası seçildikten sonra ‘Yukarı yükleme parametresi tanımla’ ekranından eğer excelinizin ilk satırı başlıksa 3 seçilir değilse diğeri seçilip F8 ile yürütülür. Yukarı yükleme parametresi tanımla’ ekranı kapandıktan sonra tekrar F8 ile yürütülür.

Eğer eski malzeme no mevcutta dolu ise ve siz boşaltmak istiyorsanız yüklenen excelde eski malzeme no alanı boş bırakılır ve ‘Inıtialization Character’ alanındaki ‘∼’ işareti silinip boş bırakılır. Böylece exceldeki boş alanlar sistemde de boş olarak güncellenir. Aksi takdirde sistemde boş bırakılan alanın eski değeri kalmaya devam eder.

MM17-excelden yükleme

Yüklenen excel:

MM17-excelden yükleme1

Sistem excelin ilk sütununda yazan MATNR alanını tanıdı ancak Eski malzeme no alanını tanıyamadı. İşaretli alana tıklanırsa sistemin önerileri çıkar ve buradan BISMT seçilir ve F8 ile yürütülür. Eğer yüklenen excelde B sütununun ilk satırında BISMT yazsaydı MATNR’de olduğu gibi işaretli alan gri değil yeşil olacaktı.

MM17-excelden yükleme2.jpg

Eğer yüklenen malzemelerden sistemde olmayan varsa aşağıdaki işaretli alanda listelenir ve bu malzemeler için güncelleme yapılamaz.

MM17-excelden yükleme3

Bu noktadan sonra kaydet butonuna tıklanarak değişiklikler kaydedilir.

Not 1: Yüklediğiniz excelin 1’den fazla sayfası varsa aşağıdaki işaretli alana tüm sayfalar listelenir ve yükleme yapılacak sayfa seçilir. Ancak 1’den fazla sayfa olunca sütun başlığının alan adı MATNR yazılı olmasına rağmen sistem tanıyamadı yukarıda anlatıldığı gibi manuel tanımlamak gerek.

MM17-excelden yükleme4

Not 2: Excel ile yükleme özelliğiyle yeni malzeme ana verisi yaratılamaz ancak var olan ana verilerde değişiklik yapılabilir!!!

Not 3: Excel ile yükleme yapılmadığı zaman(Eski versiyon MM17 ile) değişiklik yapılacak malzemelerin ilgili alanları aynı veri ile güncellenmek zorunda. Yukarıdaki örnek excel ile yüklenmeseydi tüm malzemeler farklı eski malzeme numaraları ile güncellenemezdi. ‘Dosyadan verileri içe aktar’ butonu bu sınırlamayı kaldırmış oldu.

#62 – Malzeme Toplu Bakım – Yeni MM17!’ için 2 yanıt

 1. Gülçin dedi ki:

  Merhaba,

  Bize özel oluşturulan Z’li alanlarda toplu değişiklik yapmak için MM17 yi kullanma şansımız var mıdır? Yada nasıl bakım tablosu oluşturulabilinir?

  Beğen

  1. İsmail Birdal dedi ki:

   Merhaba,
   Evet MM17 ile Z’li alanların bakımı yapılabilir ancak ABAP danışmanı kod yazmalı

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: